11. LISTOPAD 2016

11. listopad je pro většinu z vás oslavou mladého vína a husích hodů. Svatomartinské víno se podávalo i na náměstí Svobody, kde naše nadace chyběla, jelikož se zúčastnila jiné akce.

Kromě oslavy ušlechtilého moku se totiž slavil i Den válečných veteránů, což pro někoho je věc zcela neznámá. Navazuje na datum 11. 11. 2018, kdy ve vlakovém voze v Le Francport u severofrancouzského města Compiégne bylo podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly ukončeny boje I. světové války.

Vzpomínková akce pro padlé vojáky se odehrála ve 14 hodin na Moravském náměstí. Po čestné salvě se zahájení ujal Dětský pěvecký sbor Brno, který uvedením naší státní hymny nastolil velmi sváteční atmosféru. Tu ještě umocnila recitace básně kanadského lékaře Johna McCrae, který jako chirurg sloužil v I. světové válce ve Flandrech a napsal úžasnou báseň „Na flanderských polích“, jejíž znění uvádím ve svém příspěvku.

zari

Na flanderských polích

John McCrae (český překlad Jindra Svitáková)

Na polích flanderských vlčí máky vlají

rudě mezi kříži, které znamenají,

za řadou řada, náš hrob; pod bání modravou

skřivani v letu dál trylkují s odvahou

byť dole vřava děl zpěv jejich sluchu tají.

My mrtvi jsme. Ač ještě včera tu v kraji

jsme živí, viděli slunko vstát, a jak barvy západu si hrají,

milovali jsme a milováni byli, teď pohřbeni jsme pod trávou

na polích flanderských.

Před nepřítelem vy nyní hleďte věc naši hájit:

my jsme, kdo z rukou ochablých vám předávají

zápasu pochodeň; vysoko neste ji nad hlavou.

Nezachováte-li nám padlým věrnost svou

my spánku nedojdem, byť nadál vlčí máky zrají

na polích flanderských.

Takže vy, kdo jste dočetli, musíte uznat, že slova básně jsou nádherná a při její recitaci se mnohým ukáže v očích slza, kterou však lidé násilím potlačí, aby snad před ostatními neukázali svou slabost. Ale přátelé, ta je na místě jako úcta k těm, kteří položili své životy za svobodu nás, našich rodičů, prarodičů i následujících generací.

Čest jejich památce.

zari1

A tohle je vlčí mák jako symbol válečných veteránů,

který byl účastníkům vzpomínkové akce připjat na klopu.

Poděkování patří členům spolku Československý legionář v čele s kapitánem v záloze a předsedou Jihomoravské krajské jednoty panem Ing. Karlem Černochem a rádiu Petrov, za přímé účasti i jejího majitele pana Aleše Pohanky.

Zatažená obloha nám moc nepřála k pořízení kvalitnějších snímků, ale přesto vám nabízím pár fotografií z této vzpomínkové akce, při které účastníci zatloukali do trávníku symbolické maličké kříže na počest padlých vojáků.

Na závěr si dovolujeme upozornit na slavnostní otevření Centra pro válečné veterány, které se uskuteční dne 24. 11. 2016 v prostorách objektu na ulici Dobrovského. S hrdostí konstatujeme, že toto centrum bude prvním svého druhu v České republice a už se na něj moc těšíme, jelikož s myšlenkou na jeho založení přišla naše nadace společně s Vojenskou nemocnicí Brno, pod kterou bude centrum náležet.